Manuální lymfodrenáž


Manuální lymfodrenáž je speciální hmatová technika, zaměřená na lymfatický systém kůže a podkoží- tzv. povrchový lymfatický systém. Posiluje vstřebávací a transportní funkci lymfatického systému podporou lymfomotoriky, kontrakčních schopností lymfatických cév a vnitřních pulzních mechanismů lymfatického systému. Nesmí bolet, respektuje se směr toku lymfy, nutné je provedení krátkého dechového cvičení (aktivace hlubokého lymf. systému) a základní bazální ošetření krku. Odtok lymfy směruje ke sběrným lymfatickým uzlinám.Jde o zcela odlišnou techniku oproti klasické masáži, která řeší jinou problematiku a je zaměřena na ovlivnění hlouběji uložených struktur (svalů, šlach a fascií), působí větší silou a zvyšuje prokrvení.


Manuální lymfodrenáž se provádí malým tlakem (30-40mm Hg), pomalým tempem a jemnou hmatovou technikou, která je velmi příjemná. Nemůže způsobit žádné bolestivé pocity, nesmí zvýšit prokrvení ošetřovaných partií. Nepoužívají se při ní žádné emulze ani oleje. Postup drenáže je nutno znát a bezpodmínečně respektovat.


Manuální lymfodrenáž podporuje základní funkce lymfatického systému:

1) drenážní - podporuje vstřebávání tkáňové tekutiny- prelymfy (redukce otoků, odvádění přebytečné vody a škodlivých látek z tkání)

2) transportní - zrychluje tok lymfy a její filtraci v lymfatických uzlinách

3) obranná - imunitní - zvyšuje tvorbu a transport obranných buněk


Po manuální lymfodrenáži je potřebný intenzivnější pitný režim.


Indikace:


Kontraindikace - absolutní:


Kontraindikace - relativní (nutno posuzovat individuálně, po poradě s lékařem):